امروز تعداد خیلی زیادی توی اینستاگرام به من پیغام داده بودید و درباره یک مستند که از شبکه من‌و‌تو درباره زندگی در ترکیه پخش شده، سوال کرده بودید
من اون مستند رو بعد پیغام‌های شما دیدم و تصمیم گرفتم یه سری نکات درباره اون مستند و مهاجرت به ترکیه بگم که در ادامه میتونید بخونید.

البته که قبلا مفصل درباره اقامت، توی استوری‌ها توضیح دادم و میتونید ۲ سری هایلایت با عنوان «اقامت در ترکیه» و «سوال و جواب» رو در اینستاگرام Chioogasht مطالعه کنید.

فقط اینو بدونید نکاتی که میگم فقط براساس تجربه‌های زندگی خودم و شرایط من هست، هر کسی ممکنه براساس شرایط خودش تجربه‌هایی کاملا متفاوت داشته باشه و این اصلا چیز عجیبی نیست.

زندگی توی هر کشوری حتی ایران به صدها عامل بستگی داره و یک اتفاق یا تصمیم کوچیک میتونه کلا شرایط دیگه‌ای برای آدم رقم بزنه.


اول یه سری نکات کلی رو بررسی کنیم تا بعد برسیم به مستند

ترکیه مثل ایران کشور نسبتا پرجمعیتی هست و مثل بعضی از کشورها که کمبود نیروی کار دارند و به راحتی مهاجر میپذیرند نیست، خودشون شهروندهای بیکار کم ندارند و برای هرکاری الویت اولشون طبیعتا شهروندهای خودشون هست.
اما از اون طرف کشور سرمایه‌پذیری ئه، یعنی شما به هر روشی چه خرید خونه و چه ثبت شرکت و فعالیت‌های تجاری اگر سرمایه وارد این کشور کنید ازتون استقبال میشه.

اما اگر سرمایه نداریم چی؟ اگر بدون سرمایه خاصی میخواهید به این کشور بیاید باید بدونید که با اومدن شما مخالفت نمیشه و شما میتونید اقامت کوتاه مدت این کشور رو بگیرید (که بهش اقامت توریستی گفته میشه) یعنی به صورت قانونی اجازه دارید برای مدت مشخصی توی ترکیه زندگی کنید، اما مبحث کار کاملا جداست، شما با گرفتن اجازه اقامت، اجازه کار قانونی ندارید.

باید بدونید که پیدا کردن کار قانونی که درادامه امکان استفاده از بیمه رسمی و سایر خدمات رو به همراه داره، خیلی خیلی مشکل هست، و اگر زبان ترکی بلد نباشید که این سختی چندین برابر هم میشه.
بلد بودن زبان‌های دیگه میتونه به شما کمک کنه کار بهتری پیدا کنید اما ندونستن ترکی، کار شمارو چه برای زندگی و چه برای کار کردن خیلی سخت میکنه
و باعث میشه که مجبور بشید وارد جمع‌های ایرانی بشید که متاسفانه ممکنه مشکلات زیادی رو براتون به همراه داشته باشه.

پس اگر نتونید کار رسمی با بیمه پیدا کنید، دولت به شما تقریبا هیچ تضمینی برای آینده و گرفتن اقامت دائم و هیچ خدمات درمانی خاصی به صورت رایگان نمیده و کار کردن به صورت غیرقانونی هم درصورتی که توسط پلیس فهمیده بشه، جریمه و درنهایت اخراج از ترکیه رو به همراه داره.

از سمت دیگه وقتی به صورت غیرقانونی جایی مشغول به کار بشید، هر مشکلی پیش بیاد امکان شکایت و پیگیری ندارید، حالا این مشکلات میتونه پرداخت نشدن حق و حقوق شما باشه یا مزاحمت‌ها و درخواست‌های دیگه از سمت کارفرما
نهایت کاری که میتونید بکنید اینه که بدون گرفتن حقتون، از کار بیاید بیرون و برید سراغ یه کار دیگه

خیابان استقلال در استانبول

کیملیک چیست؟


وقتی شما اجازه اقامت در ترکیه رو از اداره مهاجرت میگیرید به شما یک کارت شناسایی مثل کارت ملی خودمون داده میشه که بهش کیملیک میگن و برای خیلی از کارهایی که بخواهید بکنید شماره کیملیکتون لازمه.

در اقامت‌های کوتاه مدت که الان اکثر ایرانی‌ها به همین شکل اقامت میگیرن، کیملیک شما یه مدت اعتباری داره مثلا ۶ ماه یا یک سال، وقتی که اعتبار کیملیک شما در حال تموم شدن هست باید برای تمدیدش اقدام کنید درغیراین صورت موندن شما با کیملیکی که اعتبار نداره دیگه قانونی نیست و مسلما وقتی به صورت غیرقانونی در کشوری هستید اون کشور به شما هیچ خدمات خاصی ارائه نمیده.

پس بهترین کار اینه که اولا زبان ترکی و مهارت‌های خودتون رو تقویت کنید

و اگر قصد مهاجرت به ترکیه رو دارید حداقل هزینه‌های اولیه + هزینه ۶ ماه اول زندگی رو که شامل اجاره خونه و هزینه‌های زندگی روزمره میشه رو با خودتون بیارید.
و تا جای ممکن پل‌های پشت سر خودتون توی ایران رو خراب نکنید، چون اومدن به ترکیه به نسبت خیلی کشورها راحت‌تر هست نباید فکر کرد ماندگار شدن و کار پیدا کردن در اینجا هم راحته، خیلی‌ها بعد از چند ماه بودن در اینجا تصمیم به برگشت گرفتند.

و اما مسئله‌ای که به نظرم خیلی میتونه توی تمام این موارد تاثیر بذاره محل زندگی هست که اینجا انتخاب میکنید، با توجه به تغییر قیمت لیر که باعث چند برابر شدن هزینه‌های زندگی در اینجا به نسبت ایران شده، اکثر مهاجرها چه ایرانی و چه غیرایرانی، به مناطق کمی پایین‌تری به نسبت زندگی که در کشور خودشون داشتن میرن، و این مناطق چه از نظر اقتصادی و چه از نظر فرهنگی پایین‌تر هستند و همین موضوع میتونه مشکلات زیادی رو به وجود بیاره، مخصوصا در مناطقی که مهاجرها بیشتر هستند، که به دلیل خرا‌ب‌کاری بعضی از مهاجرها، متاسفانه باعث میشه که صاحب خانه‌ها و بقیه افراد همه رو به یک چشم ببینند.

به عنوان جمع‌بندی هم میخوام اینو بگم که ممکنه با خوندن این مطلب، خیلی‌ها بگن ما مدت‌هاست اینجا داریم غیرقانونی کار میکنیم و مشکلی هم نداریم یا اینکه چقدر شرایط رو سخت نشون میدید.
هر چیزی ممکنه استثنا داشته باشه، من فقط سعی کردم حقایقی که میدونم رو باهاتون به اشتراک بذارم، تا اگر قصد مهاجرت دارید، با خوندن این نوشته‌ها بتونید تصمیم بهتری بگیرید.

مستند شبکه من و تو درباره مهاجرت به ترکیه

توی یه بخشی از فیلم درباره رفتار بد پلیس صحبت شده بود که من شخصا تجربه بدی چه در مواجهه با پلیس و چه در مواجهه با سایر افراد دولتی نداشتم و بی‌احترامی ندیدم، اما متاسفانه کم هم نشنیدم که پلیس رفتار مغرضانه داشته با مهاجرین.
یک مسئله دیگه توی مستند این بود که مشکلات پناهجوهارو از مهاجرهایی که به صورت قانونی به اینجا می‌آیند تفکیک نکرده بود، این دو گروه بحثشون کاملا جداست و همه جای دنیا پناهنده‌ها برای یک دوره‌ای ممکنه شرایط زندگی سخت‌تری داشته باشند، من چون هیچ اطلاعاتی درباره زندگی پناهجوها در ترکیه ندارم هیچ نظری دراین‌باره نمیدم.

تجربیات و نظرات خودتون رو برای ما در بخش نظرات بنویسید.